Souhrnný popis projektu

Projekt je dělen do 5 etap A až E, nejvýznamnější výsledky jsou popsány níže včetně odkazů ke stažení daných příloh. Řešené území se rozprostírá na povodí Šembery ve správním území ORP Český Brod. Do řešeného území spadají následující obce:
Český Brod, Chrášťany, Doubravčice, Hradešín, Klučov, Krupá, Kšely, Mrzky, Poříčany, Přistoupim, Rostoklaty, Tismice, Tuchoraz, Vitice a Vrátkov

A. Analytická část - textová část

Etapa se zabývá mapováním stávajícího stavu - souhrnný popis vodních toků, klimatu, geologie, morfologického stavu, historických povodní. Popis technického stavu nejvýznamnějších vodních nádrží a popis historických vodních děl na podkladu I. až III. vojenského mapování (1764 až 1880). Popis územně technických limitů, které byly poskytnuty objednatelem. Dále byla zpracována splaveninová analýza, zajištěny plánované či zahájené komplexní pozemkové úpravy.

V kapitole A.1.9.1 je posouzeno řešené území z pohledu vodní eroze na zemědělské půdě a popsány problematické úseky, které byly zajištěny v rámci terénního průzkumu a jednání se starosty dotčených obcí. Míra vodní eroze na půdních blocích včetně eroze zjištěné při terénním průzkumu v povodí kritických bodů je zobrazena v příloze A.3.9 Eroze na půdních blocích. Popis vodní eroze, limitních údajů erozního smyvu, jak vodní eroze vzniká, jak se provádí výpočet vodní eroze nebo kde je možné zjistit hodnotu vodní eroze je dále popsána v dokumentu Správná zemědělská praxe. Za zmínku stojí i větrná eroze lehce zmíněná v dokumentu, a která se také v ORP Český Brod vyskytuje.

V rámci projektopvého záměru bylo 17 povodí kritických bodů, v rámci nichž hrozí výskyt přívalové povodně nebo zvýšeného erozního smyvu z oné půdy. Po projednání se starosty dotčených obcí byl počet kritických bodů rozšířen na 24. Výsledná podoba povodí kritických bodů v rámci nich byly v etapě B navrhovány opatření je zobrazena v příloze A.3.6 Zobrazení kritických bodů. Jednotlivá povodí byla popsána, pořízena fotodokumentace a stanoveny odtokové poměry. Jednotlivé karty povodí kritických bodů je možné stáhnout v seznamu příloh.

Pro vybrané vodní toky (Bušinec, Bylanka, Chotýšský potok, Jalový potok a Šembera) byly vypočteny rozlivy pro 5-letou, 20-letou a 100-letou vodu. Modelované vodní toky jsou popsány v textové části a výstupem jsou rozlivy zobrazené formou mapových listů (pdf) a psané podélné profily viz seznam příloh.

Pro potřeby popisu stávajího stavu a zpracování návrhů opatření, byly zajištěny v rámci projektu následující průzkumy a data:

  - Biologická rešerše
  - Hydrologická data od ČHMÚ (viz text, objednatel)
  - Geodetické zaměření pro výše uvedené vodní toky (pro získání zaměření kontaktujte objednatele)


B. Návrh opatření - textová část

Návrhy opatření byly navrženy v ploše povodí kritických bodů (SO 01 až SO 24) a na vodních tocích (SO 25 až SO 29). V ojedinělých případech byl proveden i návrh opatření mimo tyto lokality, na základě terénního průzkumu (SO 30 až SO 35). Princip postupu při návrhu opatření a typy navrhovaných opatření jsou popsány jak v textové části, tak souhrnně v prezentaci věnované této etapě - 5. prezentace jednání z 21.2.2020. Celkem bylo navrženo téměř 300 opatření, které byly projednány s jednotlivými starosty dotčených obcí. Doporučujeme obcím, aby si významná navržená opatření, která považují za svou prioritu, začala postupně zapracovávat do svých územních plánů. U nejvýznamnějších opatření, která mají zásadní vliv na protipovodňovou ochranu obcí, doporučujeme do územního plánu zadat jako veřejně prospěšnou stavbu, která pak dává obci více pravomocí. Metodické sdělení ministerstva pro místní rozvoj - Veřejně prospěšné stavby (především) dopravní infrastruktury.

Soubor ucelených opatření (SO) obsahuje následující:
Textová část - B.1.SO XX
Grafická část:
   B.3.SO XX.1 - Podrobná situace navrhovaného opatření (na podkladu katastrální mapy se zákresem sítí a jiných relevantních územních limitů)
   B.3.SO XX.2 - Podélný profil navrhovaným opatřením (pokud bude relevantní)
   B.3.SO XX.3 - Příčné profily navrhovaného opatření
   B.3.SO XX.4 - Vzorový údolnicový profil (pro území, kde je nově plánován rozliv)

Všechny navržené opatření je možné zobrazit ve webové mapové aplikaci, která po kliknutí na dané opatření umožňuje stažení daného balíku SO - Přehledná situace navrhovaných opatření (webová mapová aplikace), opatření jsou vedena i v mapové příloze v PDF formou mapového atlasu - Přehledná situace navrhovaných opatření (mapový atlas)

Soupis obcí a navržených ucelených souborů opatření (SO), které se nacházejí nebo dotýkají správního území dané obce. Po kliknutí na název obce je možné stáhnout balík SO, která jsou uvedena v tabulce. Balíky obsahují opravy z etapy D. Vyhodnocení.
 
Obec Opatření navržená ve správním území obce
Český Brod SO 07, SO 08, SO 09, SO 10, SO 17, SO 25, SO 26, SO 27, SO 33, SO 34, SO 35
Chrášťany SO 18, SO 29
Doubravčice SO 18, SO 29
Hradešín SO 01
Klučov SO 10, SO 11, SO 14, SO 23, SO 24, SO 27, SO 29
Krupá SO 27, SO 28
Kšely SO 28, SO 29
Masojedy SO 01
Mrzky SO 01, SO 02, SO 25, SO 32
Poříčany SO 11, SO 12, SO 13, SO 14, SO 15
Přistoupim SO 16, SO 17, SO 27, SO 30, SO 35
Rostoklaty SO 05, SO 06, SO 07
Tismice SO 02, SO 03, SO 04, SO 05, SO 06, SO 25, SO 32, SO 33
Tuchoraz SO 16, SO 26, SO 35
Vitice SO 19, SO 20, SO 21, SO 22, SO 29, SO 31
Vrátkov SO 03, SO 33, SO 34

C. Majetkoprávní vypořádání - textová část

Navrženými opatřeními bylo dotčeno 1056 parcel, včetně vybraných parcel v blízkém okolí navržených opatření. Více je popsáno v prezentaci, viz Prezentace (pdf). Řešených 1056 přestavuje 4855 spoluvlastníků (jednu parcelu vlastní v průměru skoro 5 lidí).

Z  více než tisíce odeslaných formulářů vlastníkům dotčených pozemků se vyjádřilo cca 45 % obeslaných obyvatel. Rozdělení stanovisek je zobrazeno na následujícím obrázku. Počet navrácených stanovisek je poměrně pozitivní, jak vzhledem k velkému rozsahu, tak nastavenými přísným vládním omezením z důvodu pandemie COVID 19, která v době obeslání vlastníků panovala. Vládní opatření se dotkla i zpracování zbylých etap D, E a F.
 Graf
Zastoupení jednotlivých stanovisek na všech řešených parcelách, vč. spoluvlastníků

Jak je patrné, většina z obdržených formulářů byla pozitivní. Při nejednotném stanovisku na parcele (více vlastníků), byla stanoviska dále dělena na podkategorie "nejednotné kladné stanovisko" a "nejednotné záporné stanovisko", více popsáno v textové části nebo zkráceně v prezentaci, kde jsou zobrazeny i příklady majetkoprávního vypořádání pro významná retenční opatření.

Výsledky majetkoprávního vypořádání jsou zobrazeny v mapovém atlasu (pdf) a webové mapové aplikaci, která po kliknutí na parcelu přesměruje na stránky ČÚZK, pro zobrazení celé a aktuální vlastnické struktury. Realizovatelnost jednotlivých opatření je souhrně zobrazena v příloze C.2.3 Souhrnné vyhodnocení navrhovaného opatření dle majetkoprávního vypořádání (pdf).

D. Vyhodnocení - textová část

V rámci etapy D došlo k propojení předchozí zpracovaných etap. Došlo k posouzení navržených opatření z pohledu odtokových poměrů, rozlivů, hydromorfologického stavu a majetkoprávního vypořádání. Upravena byla také navržená opatření na základě zaslaných připomínek od vlastníků dotčených pozemků a SŽDC - křížení s budoucí vysokorychlostní železnicí. Pro jednotlivá navržená opatření byly zpracovány odhadované investiční náklady. Závěrem byla navrzená opatření posouzena multikriteriální analýzou, jejíchž výstupem je prioritizace navrhovaných opatření ve formě tabelárního výstupu a mapového výstupu.

Významná navrhovaná retenční opatření, která jsou majetkoprávně průchozí, byla vložena do srážkoodtokového modelu. Díky tomu bylo možné posoudit tato významná opatření níže po toku, pod soutoky s významnými přítoky atd. Popis je uveden v textové zprávě nebo prezentaci. Do hydrodynamického modelu byly pak vloženy redukované průtoky a výsledkem jsou rozlivy po návrhu opatření, jak v pdf formou mapového atlasu, tak formou webové mapové aplikace.

Více jsou přílohy ke stažení v záložce Etapy projektu / ke stažení.

Na základě provedených analýz byly vybrány 4 opatření, na které byly zpracovány koncepty DUR, viz následující etapa.

E. Koncept DUR

Koncept DUR byl zpracován pro vybraná 4 opatření. Dle požadavků OPŽP se koncept DUR zpracovává podle vyhlášky č. 499/2006 Sb. - Vyhláška o dokumentaci staveb. Z časových důvodů a faktu, že se jedná o koncept DUR nejsou prováděny následující činnosti:
 • Projednání – vlastníky IT, DOSS (vodoprávní úřad, Povodí, atd.)
 • Zajištění souhlasů vlastníků dotčených pozemků

SO 01-14 SN Bušinec - Suchá retenční nádrž v obci na toku Bušinec

SO 08 Na velkém vrchu - Opatření navržené pro zachycení splachů z polí a zachycení srážkových vod

SO 17 Přistoupim - Opatření navržené pro zachycení splachů z polí a zachycení srážkových vod

SO 29-02 SN Bylany - Suchá retenční nádrž v obci na toku Bylanka