Popis řešeného území
Zájmové území představuje Krkonošský národní park (KRNAP) včetně jeho ochranného pásma. KRNAP je chráněné území nalézající se na geomorfologickém celku Krkonoše v severní části České republiky. Z velké části leží na severozápadu okresu Trutnov, ale zasahuje také do okresu Semily a Jablonec nad Nisou. Severní hranice parku je vedena po státní hranici, která ho současně odděluje od Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně Krkonoš. Hranice ochranného pásma dále pokračuje od Žacléře a pak po ose silnice I/14 k Mladým Bukům, Rudníku, Vrchlabí, Jilemnici, vysokému nad Jizerou a ke Kořenovu. Území je hornaté, lesnaté s minimálním zastoupením orné půdy. Celé zájmové území je krajinářsky hodnotné a navzdory významnému antropogennímu ovlivnění, zvláště v podobě enkláv a agrárním tvarům s rozptýlenou zelení má vysoký potenciál pro rekreační využití.
Důvody zpracování projektu
Hlavním důvodem zpracování projektu Analýza stavu a návrhy opatření pro zajištění příznivého stavu vodních toků na území KRNAP a jeho ochranného pásma bylo zajistit příznivý stav vodních toků, jako předmětu ochrany Krkonošského národního parku (KRNAP) i jedinečného biotopu pro vranku obecnou, která je předmětem ochrany Evropsky významné lokality Krkonoše. Mezi další cíle projektu patřil sběr informací, tvorba informačních a technických nástrojů a podkladů pro zajištění ochrany a péče o NP a drobné vodní toky, které jsou většinou ve správě Správy KRNAP.
Vlivem probíhající klimatické změny se častěji setkáváme s hydrologickými extrémy, které mají negativní vliv na chráněná území. Jedná se o působení nežádoucích jevů na vodních tocích i v povodí, a to například z důvodu rýhové i plošné eroze, jenž souvisí s povodněmi a splaveninovým režimem nebo vysychání vodních toků vlivem dlouhotrvajícího sucha. Snahou projektu byla identifikace těchto problémů a návrh opatření na jejich řešení.
Důraz byl kladen také na obnovení migrační průchodnosti vodních toků ve správě KRNAP pro zde žijící živočichy, především vranku obecnou.
Zpracování této studie obecně tedy souvisí s doplněním chybějících vodohospodářských podkladů na toku i povodí.
Odkaz na cloud projektu – stažení výstupů jednotlivých etap.
Odkaz na interaktivní mapovou prohlížečku zájmového území – přehled navržených opatření.